Qendra e Rehabilitimit të Breshkave të Detit Vlorë, një qendër e re rehabilitimi, informimi dhe edukimi

Kualifikimi i vazhdueshëm i specialistëve, mbi menaxhimin e Qendrës së parë të Rehabilitimit të Breshkave të Detit, është një ndër prioritetet e AKZM, për këtë arsye në qytetin e Vlorës u zhvilluan një sërë trajnimesh informuese dhe përgatitore, me stafin e AdZM Vlorë dhe me një grupi veterinerësh vullnetarë. Stafi i AdZM Vlorë u informua lidhur […]

Mbahet në Vlorë seminari kushtuar praktikave të mira për mbrojtjen e breshkave të detit

Është mbajtur në Vlorë seminari kushtuar praktikave të mira për mbrojtjen e breshkave të detit, nën drejtimin e Prof. Antonio Vito Francesco di Bello dhe Prof. Stefano Ciccarelli nga Universiteti i Barit.   Pjesë e këtij seminari ishin grupe të ndryshme të interesit, të tilla si: institucione shtetërore, AdZM-të, studentë të Universiteteve të Vlorës, shoqata lokale mjedisore. Një […]

AdZM-të realizojnë orë të edukimit mjedisor me nxënësit në klasë dhe në natyrë

Specialistët e Zonave të Mbrojtura zhvillojnë me përkushtim orë të edukimit mjedisor në shkollat e mesme dhe 9-vjeçare, në klasa e në terren, si një ndër mënyrat më të mira për t’i rritur fëmijët me dashurinë për natyrën.   Nëpërmjet prezantimeve, videove, aksioneve për mbjellje dhe pastrim, si dhe lojërave të ndryshme angazhojmë të rinjtë […]

Nis puna për përmirësimin e infrastrukturës në ujërat termale të Bënjës

Ujërat Termale të Bënjës, Monumet Natyre, përbëjnë destinacionin natyror më të vizituar në qarkun e Gjirokastrës, për vlerat natyrore, kurative dhe rekreative që ato kanë. AdZM Gjirokastër informon dhe promovon vazhdimisht vizitorët e shumtë me këto vlera. Tashmë Fondi Shqiptar i Zhvillimit me financim të BB dhe MTM filloi zbatimin e projektit për përmirësimin e […]

20 shkëmbinj artificialë nënujorë vendosen në Porto Palermo

Këto ditë në Porto Palermo stafi i Administrata Rajonale e Zonave të Mbrojtura, Vlorë po vendos në det, për herë të parë, “20 shkëmbinj artificialë nënujorë” në kuadër të projektit NaturAlbania, me objektivin për të favorizuar mbrojtjen e Posidonia oceanica dhe ripopullimin me peshq të zonës së mbrojtur të Porto Palermos. Por çfarë janë shkëmbinjtë […]

Kumbaro, vizitë zyrtare në Japoni, në fokus të takimeve edhe zonat e mbrojtura

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja Mirela Kumbaro Furxhi po zhvillojnë një vizitë zyrtare në Japoni, ku takimi i parë i realizuar ishte me drejtuesit e Agjencisë Japoneze të Bashkëpunimit Ndërkombëtar (JAICA), me të cilët u diskutuan projektet e rëndësishme për zonat e mbrojtura, konkretisht në lagunat dhe parqet kombëtare.   Në fokus të bashkëpunimit mes dy vendeve gjithashtu është […]

Drejtoresha e UNESCO-s viziton Shqipërinë, Kumbaro: Synojmë përfshirjen e Vjosës në listën e pasurive botërore

Qeveria shqiptare ka njoftuar synimin e saj për ta kthyer Vjosën në një rezervat biosfere të mbrojtur nga UNESCO. Lajmi u bë i ditur gjatë vizitës zyrtare në Shqipëri të Audrey Azoulay, Drejtoreshë e Përgjithshme e Organizatës, e cila vizitoi vendin tonë me ftesë të Ministres së Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro. Duke i paraprirë […]

Takim i përbashkët me 4 studio arkitekturore ndërkombëtare, mbi projekt idenë e Qendrës së Vizitorëve, në Parkun Kombëtar Butrint

Është zhvilluar në Tiranë një takim i përbashkët ndërmjet institucioneve shqiptare, AADF dhe 4 studiove arkitekturore ndërkombëtare, pjesëmarrëse në konkursin për projekt idenë e Qendrës së Vizitorëve, në Parkun Kombëtar të Butrintit.  Pas diskutimeve të shumta për mënyrën se si ky objekt i ri do të integrohet me peizazhin, arkitektët udhëtuan drejt Butrintit, për të […]

Kumbaro dhe Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura zhvillojnë takimin e parë për vitin 2023

Me pjesëmarrjen e Ministres së Turizmit dhe Mjedisit, znj. Mirela Kumbaro Furxhi, Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura zhvilloi takimin e parë për vitin 2023 me 12 drejtorët rajonalë të zonave të mbrojtura, për të diskutuar përcaktimin e piketave për vitin 2023 që do të shënjohet me emrin e “Vjosës”. Pika të tjera me rëndësi për […]

NA NDIQNI

Facebook: Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura
Instagram: @akzmalbania
Twitter: @akzmalbania

NA KONTAKTONI

E-mail: Info@akzm.gov.al
Adresa: Bulevardi “Dëshmoret e Kombit” Nr.1,1001,Tirane
Orari
E hënë – E enjte 08:00 – 16:30
E Premte 08:00 – 14:00

MINISTRIA E TURIZMIT DHE E MJEDISIT

ZBULO MË SHUMË PËR AKZM